O konferencji

„Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”
II WARSZAWSKA KONFERENCJA KONSERWATORSKA


26-27 września 2019 r.
Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11A

W związku z przypadającą na 2019 rok 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Rany pamięci. Ślady zniszczeń okresu II wojny światowej w topografii miasta”. Projekt poświęcony jest materialnym śladom działań zbrojnych zachowanym do dnia dzisiejszego. Podczas wydarzenia poruszone zostaną następujące tematy: ślady po pociskach i napisy na elewacjach – ich historia, topografia na terenie kraju, problematyka konserwatorska – możliwości konserwacji i ewentualnego wyeksponowania w przestrzeni. Sposób zabezpieczenia i utrwalenia wartości zabytkowych wojennych uszkodzeń elewacji jest wyzwaniem konserwatorskim, biorąc pod uwagę technologiczne problemy przy prowadzeniu prac, ale także względy estetyczne, które często przeważają w ostatecznym obrazie odrestaurowanej fasady.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony będzie obiektom na terenie Warszawy. Drugiego dnia przywołane zostaną przykłady z innych ośrodków: Westerplatte i Poznania. W dwóch referatach, w kontekście Gdańska i Lublina, poruszymy temat zagospodarowania niezabudowanych zrujnowanych obszarów miast. Celem konferencji jest rozpoznanie i ochrona materialnych śladów pamięci o zniszczeniach II wojny światowej.

Pierwszego dnia konferencji po zakończeniu obrad zapraszamy również do wzięcia udziału w objazdach studyjnych, podczas których będzie można zapoznać się z przykładami „ran pamięci” w terenie.

Do wyboru jedna z trzech tras:
1. Śródmieście – postrzeliny w metalu – ogrodzenie przy ul. Sanguszki, wybrane przykłady „ran pamięci” na Starym Mieście
2. Żoliborz – szkoła przy ul. Czarnieckiego 49
3. Mokotów – ulicą Narbutta do „Szarych Domów”

*Wycieczki będą trwały ok. 1,5 – 2 godziny (w godzinach 15.30-17.30), organizator zapewnia transport z miejsca konferencji do punktów objazdów oraz powrót do miejsca startu wycieczek. Organizator zastrzega sobie możliwość zmian programu.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.
Organizator nie zapewnia noclegów.

Organizator:

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy

Partner:

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków